CZTERY STOLICE KRAJÓW NADBAŁTYCKICH

WILNO — RYGA — TALLIN — HELSINKI
Święta Lipka i Gietrzwałd
14 — 22 sierpnia 2017

Dzień 1 — Zbiórka Uczestników o godz. 05.50 parking przy Kościele Zesłania Ducha Świętego Kraków — Ruczaj, złożenie bagaży w autokarze. Msza św. o godz. 6.00. Wyjazd z Krakowa o godz. 06.40. Przejazd przez Warszawę, Augustów w kierunku Litwy. Przyjazd do Wilna w godzinach wieczornych, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, następnie WILNO NOCĄ — spacer po Starówce — najpiękniejsze zabytki i malownicze zaułki w wieczornej scenerii. Powrót do hotelu na nocleg.

Dzień 2 — po śniadaniu zwiedzanie Wilna: Ostra Brama — jedno z najsłynniejszych sanktuariów Europy, Cmentarz na Rossie — Mauzoleum Marszałka i groby znanych Polaków, Kościół Piotra i Pawła na Antokolu, Katedra, panoramiczny objazd najstarszej części miasta. Kościół św. Teresy, Cerkiew Św. Trójcy i dawny klasztor Bazylianów (Cela Konrada), Sobór św. Ducha, kościół św. Kazimierza — patrona Litwy, ratusz i Plac Ratuszowy, Pałace: Brzostowskich, Chodkiewiczów, Paców, zabytki przy ulicy Wielkiej i Zamkowej, Uniwersytet i kościół św. Janów — polonica. Msza święta w Ostrej Bramie lub w Kościele Św. Ducha. W późnych godzinach popołudniowych wyjazd na Łotwę. Zakwaterowanie w hotelu w Rydze, obiadokolacja, RYGA NOCĄ — spacer po przepięknej Starówce — czas wolny. Powrót do hotelu na nocleg.

Dzień 3 — po śniadaniu zwiedzanie hanzeatyckiej Rygi z lokalnym przewodnikiem: Zamek Ryski — związany z postacią Stefana Batorego, Katedra, Brama Szwedzka i Wieża Prochowa, Kościół św. Piotra, Trzej Bracia, Pałac Bractwa Czarnogłowych, Opera, Pomnik Wolności, słynna dzielnica secesyjna ze wspaniałymi kamienicami. Msza św w Kościele MB Bolesnej. W godzinach południowych przejazd do Estonii. Krótki spacer po nadmorskiej Parnawie — letnia stolica Estonii: deptak Ruutli i zabytkowe kolorowe kamieniczki z różnych epok, Ratusz, średniowieczna Czerwona Wieża, cerkiew św. Katarzyny. W godzinach wieczornych zakwaterowanie w hotelu w Tallinie, obiadokolacja, TALLIN NOCĄ — spacer po Starówce — czas wolny. Powrót do hotelu na nocleg.

Dzień 4całodzienna wycieczka promem do Helsinek. Zabieramy ze soba na prom nasz autokar. Zwiedzanie stolicy Finlandii z lokalnym przewodnikiem: objazd panoramiczny najciekawszych dzielnic, Plac Senacki i katedra luterańska, Katedra Prawosławna, kościoły różnych wyznań — w tym katolicki, gmach parlamentu, Pałac Prezydencki i najciekawsze budowle, twierdza Suomenlinna, domy z XVI-XVII wieku. Msza św w Katedrze. Z hotelu dostajemy lunch pakiet, który posłuży nam jako drugie śniadanie. Śniadanie i kolacja na promie w formie bogatego stołu szwedzkiego... Powrót do hotelu w Tallinie około godziny 22.00 — 23.00.

Dzień 5po śniadaniu cały dzień wolny — odpoczynek — plażowanie nad Bałtykiem. Piękna piaszczysta plaża osłonięta sosnowym lasem w malowniczej dzielnicy Pirita. Do plaży pojedziemy własnym autokarem. Obiadokolacja, nocleg w hotelu w Tallinie. Dla osób niezainteresowanych plażowaniem program fakultatywny.

Dzień 6 — po śniadaniu zwiedzanie Tallina z lokalnym przewodnikiem: Kadrioru Park i pałac carski, Pirata — dzielnica olimpijska, Górne Miasto: dawne mury obronne, baszta Kiek in de Koek, sobór Aleksandra Newskiego, Katedra, zamek Toompea, Dolne Miasto: kompleks średniowiecznych kamieniczek — Trzy Siostry, kościół św. Olafa, dawny klasztor Dominikański, ratusz — najstarszy w Europie, Apteka Magistracka, baszta Gruba Małgorzata i wspaniale zachowane średniowieczne mury miejskie, Duża Brama Morska i pomnik ofiar katastrofy promu ‘Estonia’. W godzinach popołudniowych przejazd przez Dorpat (Tartu) — krótkie zwiedzanie malowniczego uniwersyteckiego miasta: Plac Ratuszowy z zabytkowymi kamieniczkami i tartuską Krzywą Wieżą, Uniwersytet, Most Anielski, Most Diabelski, Katedra, Sobór Uspienski. Przejazd do hotelu w Rydze lub okolicy. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 7 — po śniadaniu przejazd przez Jelgawę (klasycystyczny pałac, jeden z najcenniejszych zabytków na Łotwie) w kierunku Litwy. Krótki postój na Górze Krzyży (słynna Litewska Golgota z niezliczoną ilością krzyży — odwiedzana przez Jana Pawła II). Następnie przejazd przez Szawle (możliwy krótki spacer) do Cytowian — jeden z najcenniejszych na Litwie zespołów kościelno-klasztornych. W godzinach wieczornych przyjazd do hotelu w Wilnie. Uroczysta obiadokolacja z muzyką na żywo i degustacją litewskich potraw i alkoholi. Pogodny Wieczór ;-)) Nocleg.

Dzień 8 — po śniadaniu przejazd do pobliskich Trok — dawnej stolicy: Fara Witoldowa z Kaplicą Romerów, Sanktuarium MB Pocieszenia, ulica Karaimska z zabytkowymi domami i Kienesą, zamek na półwyspie, zamek na wyspie, spacer nad czystymi trockimi jeziorami — możliwość zakupu wspaniałych regionalnych wyrobów z bursztynu i degustacja karaimskiego przysmaku — kibinai. Następnie krótkie zwiedzanie Kowna: zamek, katedra św. Piotra i Pawła, ratusz zwany "Białym Łabędziem", dawne gimnazjum, w którym pracował Adam Mickiewicz, Dom Perkuna. W godzinach południowych wyjazd do Polski. Przejazd na Mazury. Obiadokolacja i nocleg w Domu Pielgrzyma w Świętej Lipce lub w hotelu w okolicy Kętrzyna.

Dzień 9 — śniadanie, zapoznanie się z historia słynnego Sanktuarium Maryjnego w Świętej Lipce. Jeden z najwspanialszych zabytków polskiego baroku. Po minikoncercie organowym (15 min prezentacja słynnych organów) pojedziemy do Sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie, który stał się sławny dzięki Objawieniom Matki Bożej, które miały miejsce dziewiętnaście lat po Objawieniach w Lourdes i trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Krótka wizyta w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku–Kamiennej. Obiad w drodze powrotnej. Powrót do Krakowa w późnych godzinach wieczornych.

Cena:
2550 zł — przy grupie min. 35 os. + 50 euro

2350 zł — przy grupie min. 45 — 55 os. + 50 euro

  Cena zawiera:
 • przejazd komfortowym autokarem
 • 7 noclegów w hotelach 3*** (pokoje 2,3 os. z łazienkami)
 • 8 śniadań i 8 obiadokolacji — w tym Wieczorek Wileński z muzyką na żywo.
 • dodatkowe 9. śniadanie (pakiet) w dniu wycieczki do Helsinek
 • obiad w drodze powrotnej
 • 1 nocleg w Domu Pielgrzyma w Świetej Lipce lub w hotelu/pensjonacie w okolicy Kętrzyna
 • całodzienną wycieczkę do Helsinek: prom — autokar — prom
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, przewodników lokalnych i system nagłaśniający Tour Guide
 • opiekę doświadczonego pilota — przewodnika
 • ubezpieczenie KL, NNW, bagaż (Signal Iduna)
 • podatek VAT

Uwaga: Dopłata do pokoju jednoosobowego (na wcześniejsze zamówienie) 400 zł

Zapisy do końca lutego 2017 przyjmuje Ks. Grzegorz

Nr. tel.: 501 579 463 lub e-mail: xggrzybowski@gmail.com

Przy zapisie zaliczka 500 zł/os. Pozostała kwota może być płatna w dwóch ratach.