Skip to main content

Spowiedź

Spotkanie z Wskrzeszającym umarłych

Sakrament Pojednania i Pokuty (Spowiedź św.)

Spotkanie z Wskrzeszającym umarłych
Dlaczego umarłych? Bo grzech zabija. Katechizm mówi: grzech ciężki czyli śmiertelny – to nie pomyłka. 

Czym jest grzech? To świadome i dobrowolne wyrządzenie wielkiej krzywdy, to odrzucenie miłości i autorytetu Boga przez naruszenie przykazania Bożego lub kościelnego. Jednak nie chodzi o złamanie przepisu, lecz o ZŁAMANIE SERCA. To jakbym powiedział Bogu: wynoś się! Nie rządzisz w moim życiu, teraz będzie po mojemu. O tej rzeczywistości zerwania więzi pięknie naucza Jezus w przypowieści o marnotrawnym synu. (Łk 15,11-16) 

Kiedy Źródło życia odchodzi, umieram. To jest pierwsza konsekwencja grzechu ciężkiego: stan duchowej śmierci, odłączenia od Boga czyli to, co jest właściwe królestwu ciemności, co nazywamy piekłem. Katechizm tę konsekwencję nazywa karą wieczną. Drugą konsekwencją grzechu jest konieczność naprawienia popełnionego zła (krzywdy). Boża sprawiedliwość domaga się, aby ukradzione oddać, zepsute naprawić, kłamstwo odwołać itd. Ta konsekwencja w języku Katechizmu to kara doczesna.

Bóg nie pozostaje obojętny wobec nieszczęścia grzechu. Szuka człowieka jak szukał Adama (Rdz 3,9) i zagubionej owcy (Łk 15,4). Dla naprawienia skutków grzechu Jezus stał się człowiekiem i oddał swe życie w ofierze odkupienia za grzech. Sakrament pojednania i pokuty nazywany spowiedzią św. jest spotkaniem z Tym, który zwyciężył śmierć, grzech i szatana. 

Jezus Miłosierny przywraca życie łaski każdemu, kto prawdziwie żałuje i o to prosi. Kara wieczna jest odpuszczana mocą tego sakramentu. Równocześnie Jezus Sprawiedliwy domaga się naprawienia krzywdy. Kara doczesna nie jest odpuszczona. Tu jest miejsce na pokutę i zadośćuczynienie – piąty warunek dobrej spowiedzi.

“Całe dobro pochodzi od Ojca przez Syna, a dociera do nas dzięki Duchowi Świętemu”

Św. Bazyli