Skip to main content

Biblioteka parafialna

"Z Duchem"

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich parafian — w każdym wieku — do korzystania z naszej oferty czytelniczej. Ufamy, że z czasem coraz więcej osób będzie korzystało z księgozbioru co pozwoli pogłębić wiarę, przybliżyć się do Boga, dowiedzieć się czegoś nowego lub po prostu uprzyjemni czas spędzony na dobrej lekturze.

Tematyka księgozbioru

W naszej bibliotece posiadamy zbiory książek m. in. o tematyce:

  • religijnej,
  • teologiczno-filozoficznej,
  • moralno-etycznej,
  • historycznej,
  • obyczajowej,
  • małżeńsko-rodzinnej,wychowawczej.

Posiadamy także literaturę dotyczącą pontyfikatów papieży św. Jana Pawła II, Benedykta XVI, życiorysy świętych, albumy, powieści, poezje oraz literaturę dziecięco-młodzieżową itp.


Historia działalności

Nasza biblioteka założona została w 1990 r. z inicjatywy i staraniem ks. Prałata Kazimierza Wyrwy, który ofiarował pierwsze książki.

Początki jej działalności sięgają tzw. „starej kaplicy”, gdzie w jednej z salek katechetycznych gromadzono pierwsze zbiory książek.

Z biegiem lat zapotrzebowanie na bibliotekę na ciągle rozrastającym się osiedlu zwiększało się a z nią i księgozbioru. Większość egzemplarzy pochodzi z prywatnych kolekcji parafian — darczyńców, lecz również dzięki ofiarowywanym przez wydawnictwa, tj. Wydawnictwo La Salette, Wydawnictwo WAM, Wydawnictwo Naukowe PAT i Księgarnię św. Stanisława, BM.

Działalność biblioteki opiera się na pracy wolontariatu. Od początku, bibliotekę prowadziła

pani (dziś już) śp. Teresa GOUTIEUR, następnie panie Alicja OZGA i Rozalia SOWA, a obecnie pani Iwona HUBER.

Po przeprowadzce, na początku 2008 r. do nowego budynku parafialnego nadano jej tytuł Biblioteka z Duchem, nawiązująca do Osoby Patrona naszej parafii — Ducha Świętego.

Dla chcących poznać choć urywek z historii naszej parafii na miejscu udostępniamy archiwalne numery gazety parafialnej „Zaczyn”, istniejącej od maja 1997 r.

W ciągu tych lat biblioteka organizowała akcje:

„Czytamy z Duchem”, której celem były comiesięczne spotkania dla dzieci i ich opiekunów po Mszy św. o godz. 11.30, podczas których studenci krakowskich uczelni czytali baśnie, opowiadania i krakowskie legendy najmłodszym parafianom,

„Zbiórka książek z Duchem” do kosza wystawionego w kościele,

Konkursy plastyczne dla dzieci,

Jest również możliwość nieustannego wzbogacania tego zbioru w postaci ofiarowania prywatnych księgozbiorów na rzecz naszej biblioteki.


Gdzie jest?

Biblioteka znajduje się w budynku parafialnym na 1 piętrze – nad kaplicą.


Dyżur pełni

Iwona Huber

Zapraszamy czytelników
w niedziele: 9:15–11:30

Biblioteka znajduje się w budynku parafialnym na 1 piętrze – nad kaplicą.

 

 

“Całe dobro pochodzi od Ojca przez Syna, a dociera do nas dzięki Duchowi Świętemu”

Św. Bazyli