Kolęda? A po co?
Radosny czas Bożego Narodzenia przypomina o miłości Boga do każdego z nas. Syn Boży wcielony przychodzi do nas z darem pokoju i Bożego błogosławieństwa. To czas, gdy rozmyślamy nad tajemnicą Emanuela – Boga z nami. Tę tajemnicę św. Jan wyraził słowami „Słowo stało się ciałem i zamieszkało miedzy nami.” (J 1,14) Użyte przez Jana słowo, które tłumaczymy jako zamieszkał mówi, ze rozbił pomiędzy nami swój namiot. Jest pośród nas, blisko.
Jednym z wielu sposobów świętowania tej prawdy jest praktyka błogosławienia domów i mieszkań zwana wizytą duszpasterską lub kolędą. To nie jest wizyta prywatna, towarzyska. Kapłan odwiedzający domy ubrany jest w strój liturgiczny, jak wtedy, gdy przez kapłana Jezus głosi słowo Boże i udziela sakramentów. W osobie kapłana sam Jezus odwiedza nas, aby ogłosić: „dziś zbawienie stało się udziałem tego domu” (Łk 19,9). Wchodzi w realia naszej codzienności, w to wszystko, co nazywamy domem. Wchodzi, aby przynieść błogosławieństwo i pokój, który ogłaszali Aniołowie na polach pod Betlejem.
Pierwszym celem wizyty duszpasterskiej jest modlitwa o błogosławieństwo dla domu i jego mieszkańców. Dlatego podejmujemy ją w miejscu życia rodziny, a nie w kościele. To okazja do zaproszenia Pana Jezusa, by był Gospodarzem domu, by moc Jego Imienia strzegła dom przed złośliwością złego ducha. W swoim liście św. Jan pisze, że Jezus przyszedł po to, aby zniszczyć dzieła diabła (por. 1J 3,8). Gdy błogosławimy dom, oddajemy go w moc Boga i czynimy niedostępnym dla nieprzyjaciela. Szczególnie ważne jest poświecenie nowego miejsca zamieszkania, także wtedy, gdy jest to miejsce wynajmowane. To dlatego najważniejszym przedmiotem na kolędzie jest WODA ŚWIECONA I KROPIDŁO.
To także okazja do wzajemnego poznania, rozmowy, powierzenia własnych trosk modlitwie duszpasterzy. Tu nie chodzi o kontrolę, przed którą malujemy trawę na zielono. Nie musi być idealnie, tylko prawdziwie. Dla każdego duszpasterza wejście w piękno i trudności życia parafian jest bardzo cenne, pozostaje w sercu i zanoszone jest przed tron Boży w modlitwie.
Kolęda daje także możliwość aktualizacji danych o Parafianach. To np. okazja do zapisania nowych mieszkańców, nowych małżeństw itp.
Ewentualna dobrowolna ofiara składana przy tej okazji nie jest celem, ani elementem obowiązkowym wizyty. Jest ona wyrazem wdzięczności dla duszpasterza za posługi spełniane w parafii przez cały rok i stanowi jego wynagrodzenie. Część tych ofiar księża przekazują na utrzymanie Domu Księży Chorych, Uniwersytet Papieski i misje.